FireFox Quantum. Що він може насправді

Досвідчений
4263

Компанія Mozilla випустила нову версію браузера FireFox під кодовим ім’ям Quantum. За словами розробників, Quantum зроблено на новому «движку», він удвічі швидший за попередню версію та «їсть» на 30% менше пам’яті, ніж Chrome. Я спробував перевірити, чи все так, як кажуть розробники.

FireFox.jpgFireFox Quantum «їсть» на 30% менше пам’ятіFireFox vs Chrome

Швидкість
Хто швидший? Це питання цікавило мене в першу чергу. Я порівнював два «чистих» браузери, тобто всі «додатки» в браузерах були відключені. Спочатку я спробував порівняти швидкість завантаження сторінок у FireFox Quantum та Chrome. Відразу скажу, що великої різниці я не побачив.

Суть експерименту полягала ось у чому. Я відкрив 12 однакових вкладок на обох браузерах. Це були Gmail, Facebook, сайт ВОЛІ, одного інтернет-магазину та кілька сайтів новин. Для чистоти експерименту я перезавантажував комп’ютер, а потів відкривав один із браузерів. Швидкість роботи я оцінював за тим, як швидко завантажувалась сторінка.

02.FireFox VS Chrome.jpgFireFox vs Chrome. Хто швидший?Спершу я спробував на швидкість завантаження сторінки ВОЛІ, потім сайтів TechCrunch та Facebook. Щоразу я перезавантажував ПК, кожну сторінку «проганяв» тричі та робив заміри на секундомірі. Тобто в цілому було по 9 завантажень на кожен браузер. 

Результати приблизно такі:

• Volia.com: FireFox 2 сек, Chrome 1 сек
  • Techcrunch.com: FireFox 3 сек, Chrome 2 сек
  • Facebook.com: FireFox 3 сек, Chrome 2 сек

Незважаючи на те, що за моїми тестами Chrome нібито на 1 секунду швидший, суб’єктивно це не відчувається. Тобто якби поряд не було секундоміра, я б не помітив різниці.

Далі я просто завантажував сторінки в уже запущених браузерах та вимірював швидкість їхнього завантаження. І знаєте що? Різниці не було. Можливо, Chrome швидше стартує, але далі обидва браузери показали себе однаково. Як правило, швидкість завантаження була менше секунди. Я заходив на такі сайти, як liga.net, pravda.com.ua, rozetka.com.ua та ще кілька сторінок навмання.

Пам’ять
У Chrome є проблеми з використанням оперативної пам’яті. А FireFox Quantum насправді краще працює з пам’яттю.

03.Memory.jpgFireFox Quantum насправді краще працює з пам’яттюЯк я вже казав, у мене було відкрито 12 сторінок. При цьому в системі чомусь запущено 15 процесів Chrome. Сумарно Chrome використовував 786,9 МБ оперативної пам’яті. Але з часом ця цифра зростала, і за 20 хвилин Chrome «з’їв» уже 1063,4 МБ. 

Щодо FireFox Quantum, то він сходу забрав собі 591,3 МБ. Це на 25% менше, ніж стартова цифра Chrome. За 20 хвилин обсяг зайнятої FireFox пам’яті зріс до 673,2 МБ, але це на 37% менше, якщо порівняти з 1063,4 МБ, які спожив Chrome за той самий проміжок часу.

Нові функції FireFox Quantum

«Візуальні закладки». За замовчуванням у браузері ввімкнено додаток «Візуальні закладки». Якщо відкрити нову сторінку, то на ній буде до 25 посилань на сайти. Близько 10 таких, що рекомендує FireFox, а решта – сторінки, якими ви найчастіше користувались.

04. FireFox закладки.jpg

Знімок екрана. Оце і справді корисна функція. Щоб зробити знімок екрана, треба зайти у випадне меню пошукового рядка (дивіться скриншот). 

05. FireFox Screenshots.jpg

Функція дозволяє робити знімок усієї сторінки або вибраної ділянки. А потім знімок завантажується у хмарний сервіс, і ним можна поділитися будь з ким. Наприклад, ось я зробив невеличкий скриншот з Techcrunch.

Інтегрований Pocket. Раптом ви не в курсі, то Pocket – це зручний сервіс закладок. Немає часу прочитати статтю? Відправте її в Pocket та читайте, коли з’явиться час. Кнопка «зберегти в Pocket» знаходиться в кінці пошукового рядка.

05.1 FireFox Pocket.jpg

Добірка пошукових систем. Коли ви вводите пошукове слово, з’являється випадне меню. У ньому можна вибрати альтернативну пошукову систему. Наприклад, за замовчуванням у вас стоїть Google, та раптом вам закортіло пошукати за допомогою DuckDuckGo або Вікіпедії. Треба просто опустити мишку та натиснути на кнопку. 

06. FireFox Search.jpg

Кастомізація. Quantum пропонує багато різних «тем» для покращення зовнішнього вигляду браузера. Але зважайте на те, що ці прикраси теж зменшують обсяг оперативної пам’яті та взагалі можуть гальмувати роботу браузера. Єдина більш-менш корисна річ – це можливість винести кілька додаткових значків на «панель».

08. FireFox- панель.jpg

Для цього в правому випадному меню тицніть на пункт Пристосування. А далі перетаскуйте іконки на панель.

07. FireFox пристосування.jpg

Ось, здається, і всі обновки. Загалом мені новий FireFox Quantum подобається. Мій робочий комп’ютер досить потужний, тож різницю між Chrome та новим FireFox я не відчуваю. Але на ноутбуку я почав використовувати Quantum, бо він таки їсть менше пам’яті.